Naše Koně

Koně jsou nedílnými a velmi důležitými členy našeho hiporehabilitačního týmu. Jsou to naši spolupracovníci, pomocníci, učitelé a v neposlední řadě věrní kamarádi.

Koně v Ryzáček, z.s. jsou vycvičení pro účely hiporehabilitace na základech principů horsemanshipu dle Pata Parelliho. Princip tohoto přístupu je v nenásilné komunikaci koně s člověkem a ve využívání přirozených vlastností koně a jeho řeči těla. Naši koně ovládají základy drezury i parkurového skákání, jsou cvičeni k obecné všestrannosti.

Všechny koně v Ryzáček, z.s., kteří jsou již zařazeni do provozu, mají složené akreditační zkoušky pro koně a pony zařazené do hiporehabilitace a to pro hipoterapii a aktivity s využitím koní.

Specializační zkoušky


Aron - ochránce stáda
valach Aron

plemeno: Slezský norik
narozen: 30. 4. 2001
barva: ryzák
pohlaví: valach
v Ryzáčku od: 1. 12. 2007
certifikace: AVK, hipoterapie

Aron má vynikající charakter, i přes svou nelehkou životní historii, kdy byl bývalými majitely využíván pouze pro práci v lese, a díky své dobromyslnosti a zvědavosti je miláčkem dětí. Je to kůň robustní tělesné stavby a v kohoutku měří 159 cm. Od roku 2013 je v osobním vlastnictví jednoho z našich stálých klientů, který Arona bezplatně půjčuje pro činnost spolku. Aron je využíván pro hipoterapii i v aktivitách s využitím koní, kdy je vhodným partnerem pro klienty, kteří potřebují pracovat na vztahu k autoritám, na korekci svého příliš dominantního chování bez úcty k čemukoliv a komukoliv. Své další plnohodnotné využití našel Aron i ve volnočasovém kroužku Krasojezdec, kdy se děti na jeho širokém hřbetě cítí při cvičení bezpečně.


Filly
klisna Filly

plemeno: Českomoravský belgik
narozena: 17. 4. 2006
matka: Finta
otec: Korbus
pohlaví: klisna
barva: tmavý ryzák
v Ryzáčku od: 4.6.2010
certifikace: AVK, hipoterapie

Filly je kobylka menšího vzrůstu, v kohoutku je vysoká 155 cm a má zkoušky z tahu. Jejím původním domovem byli Radvanice u Adršpachských skal. Do spolku přišla díky dotaci od nadačního fondu „Pomozme dětem žít lépe“ z Olomouce. Filly má velmi příjemný charakter a její roční intenzivní výcvik nám pomohl rozšířit a zkvalitnit služby v oblasti aktivit s využitím koní i hipoterapie. Filly je prvním koněm ve vlastnictví spolku Ryzáček a funguje ve všech aktivitách Ryzáčka.


Saze
foto: klisna Saze

plemeno: Welsh Part-Bred
narozena: 8. 8. 2008
matka: Liza
otec: Sackville Sambo
pohlaví: klisna
barva: vraník
v Ryzáčku od: 1. 10. 2014

Saze k nám přišla jako posila pracovního týmu na veřejné akce a do kroužku Krasojezdec. Saze dříve pracovala na Ovčí farmě v Brníčku a do spolku přišla v srpnu 2014 i s dvouměsíčním hřebečkem. Saze je povahou klidná a vyrovnaná kobylka, zvyklá pracovat s lidmi. Využíváme ji ve všech aktivitách Ryzáčka. V roce 2016 získala certifikát pro hipoterapii a Aktivity s využitím koní.


Phoebe ( Fíbí )

 

plemeno: Anglický plnokrevník
narozen: 4.3.2007
matka: Polar Pride
otec: Mill Pond
pohlaví: klisna
barva: vraník
v Ryzáčku od: 2017

Fíbí je v Ryzáčku ustájena od roku 2017. Jako většina plnokrevníků byla připravována na kariéru dostihového koně. Ve dvou letech skládala zkoušky pro start z boxů, kde se projevila její silná klaustrofobie, přesto zkoušky „úspěšně“ složila. Fíbí byla z dostihového sportu vyřazena v roce 2011. Ke své současné majitelce se dostala po tom, co jako zlomený a zklamaný kůň neměla žádnou důvěru k lidem, tím pádem nebyla vhodná jako provozní kůň pro děti ani dospělé, projevovala se na ní špatná zkušenost, kterou řešila panickým útěkem. První rok v Ryzáčku trávila většinou na pastvině mezi ostatními koňmi a procházela očistou koňské duše. Od roku 2019 se začíná zařazovat postupně do provozu spolku. Je využívána v aktivitách s využitím koní, v kroužcích, na táborech a v programu „Ahoj, já jsem kůň“. Fíbí našla opětovnou důvěru v lidi. Je velice snaživá, pracovitá, milá a citlivá.


Baylles alias Bela
foto: Bela

plemeno: kříženec
narozena: 8. 5. 2004
matka: Bazalka
otec: Bell Ami S.V.
pohlaví: klisna
barva: Isabela, palomino
v Ryzáčku od: 08. 2016

Bela je zařazená do výcviku koní pro hiporehabilitaci. Je menšího vzrůstu , kterého využijeme hlavně v hipoterapii. U Bely neznáme žádnou historii, ale po zkušební době nám bylo jasné, že do Ryzáčka patří. Belu budou moci děti využívat díky panu Karlu Hubáčkovi, který ji Ryzáčkovi koupil. Bela je temperamentní a dominatní kobylka, přesto respektuje děti a skvěle s nimi pracuje. Jako budoucí hiporehabilitační kůň se musí ještě hodně učit a okoukat se v různých situacích.


Cwmllynfell Truffle alias Tofik
foto: Tofik

plemeno: Shetland pony
narozen: 4. 6. 2016
matka: Alanamoor Matilda
otec: Hermits Nightswift
pohlaví: hřebec
barva: ryzák
v Ryzáčku od: 01. 2017

Tofik byl zakoupen pro kontaktní terapii a enviromentální vzdělávání. Je velmi mazlivý, kontaktní a pohodový minikoník. Čeká ho běžný výcvik pro koně se specializací na kontakní terapii. 


Pretoria Beatus alias Bíty

plemeno: Welsh Cob, sekce D

narozen: 18.5. 2017

matka: Bergtor Black Rose

otec: H-S Lord Thomas

pohlaví: hřebec

barva: hnědák

v Ryzáčku od: 2019

 

Beatus byl zakoupen jako roční hříbě v listopadu 2018 a ponechán na pastvinách v hřebčíně Pretoria. Koncem června 2019 byl dovezen k nám do Ryzáčku. Beatus se seznamuje s prostředím a je postupně připravován k budoucímu hiporehabilitačnímu výcviku.